Pies u lekarza: zwyrodnienie stawów
Autor: Lena Mikorosk
Zwyrodnienie stawów może dotknąć psy wszystkich ras, bez względu na wiek. Istnieje jednak szereg czynników, które mają istotny wpływ na występowanie tego schorzenia. Należą do ich m.in. predyspozycje genetyczne, zbyt mała aktywność fizyczna oraz nieodpowiednia dieta.
Regeneracja stawów następuje bardzo powoli, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę i nie dopuścić do rozwoju choroby.
Przyczyny
Przyczyną zwyrodnienia stawów są uszkodzenia chrząstki stawowej. Początkowy stan zapalny przeradza się z czasem w zmiany zwyrodnieniowe, mające charakter nieodwracalny, w związku z czym choroby nie można całkowicie wyleczyć, a jedynie łagodzić jej objawy. Najczęstrzym powodem zwyrodnienia stawów są zmiany pourazowe, takie jak złamania i zwichnięcia, wiek czworonoga oraz nadwaga. Właściciele labradorów i golden retrieverów powinni pamiętać, że jest to rasa szczególnie narażona na choroby stawów. Należy więc zadbać, aby dieta dla psa była odpowiednio zbilansowana, a zwierzęciu nie zabrakło dostatecznej ilości ruchu
Objawy
Choroby stawów u psów dają bardzo wyraźne i charakterystyczne objawy. Pupil, który do tej pory uwielbiał spacery, przestaje reagować na dźwięk wyjmowanej smyczy. Zwierzę staje się powolne, niechętnie wstaje z posłania i bardzo dużo śpi. Chód czworonoga jest sztywny i niepewny, pies ma problemy z wchodzeniem po schodach, wskakiwaniem na łózko lub do samochodu. Wspomniane dolegliwości powodują, że właściciele zazwyczaj bardzo szybko dostrzegają, że z pupilem dzieje się coś niedobrego.
Leczenie
Jeśli zauważymy wyżej wymienione objawy, najlepiej od razu udać się do weterynarza. Lekarz z pewnością rozpocznie wizytę od wywiadu, aby dowiedzieć się, czy jedzenie dla psa, które podajemy jest odpowiednie oraz czy pupil ma wystarczającą ilość ruchu. Następnie weterynarz obejrzy dokładnie łapy psiaka, ewentualnie zleci wykonanie zdjęcia RTG. Zwyrodnienie stawów jest schorzeniem bardzo bolesnym, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, które uśmierzą ból. Leczenie opiera się przede wszystkim na uzupełnieniu diety w dużą ilość glukozaminy, która pomaga odbudować chrząstkę stawową oraz składników o właściwościach przeciwzapalnych, jak np. nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3. Szybka diagnoza i leczenie przynoszą bardzo dobre rezultaty i w krótkim czasie zwierzę wraca do formy.
Więcej informacji na temat prawidłowego żywienia psów można znaleźć pod adresem http://www.kochampsy.org/category/zywienie/
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz